Zatwierdzony Uchwałą Zarządu nr 10/IV/2018 z dnia 06.02.2018 r. przez Prezesa Ekoenergia Silesia S.A.
- 1 Postanowienia ogólne
- Niniejszy Regulamin Parku Technologicznego EkoEnergia – Woda – Bezpieczeństwo
w Katowicach oraz Terenowego Centrum Badawczego w Goczałkowicach – Zdroju reguluje zasady jego działalności oraz funkcjonowania i współpracy przedsiębiorstw zlokalizowanych w budynku przy ul. Żeliwnej 38. - Współpraca PTEWB oraz Najemców odbywa się na podstawie Regulaminu oraz Umowy najmu zawartej z Najemcą.
- Parkiem zarządza Zarządca, czyli Ekoenergia Silesia S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Żeliwna 38, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000408185, NIP: 954-273-64-75, REGON 242859870, Kapitał zakładowy Spółki: 19.700.000,00 PLN, w imieniu której występuje Zarząd, który decyduje o wszystkich sprawach, zwłaszcza nie wymienionych w niniejszym regulaminie.
- W PTEWB mogą przebywać i korzystać z jego usług te firmy, które podpisały z Parkiem umowę najmu.
- 2 Słowniczek pojęć
Ilekroć w Regulaminie mowa o:
- PTEWB– należy przez to rozumieć Park Technologiczny EkoEnergia – Woda – Bezpieczeństwo w Katowicach oraz Terenowym Centrum Badawczym w Goczałkowicach – Zdroju
- Zarządca/Zarządzający – należy przez to rozumieć spółkę Ekoenergia Silesia S.A. z siedzibą
w Katowicach przy ul. Żeliwnej 38, będącą właścicielem oraz podmiotem zarządzającym PTEWB - Regulaminie – należy przez to rozumieć niniejszy dokument
- Najemcy – należy przez to rozumieć podmiot, który na podstawie Umowy najmu z Zarządcą wynajmuje lokal(e) użytkowe znajdujące się na terenie PTEWB.
- Innowacyjnej działalności gospodarczej/Innowacji (IDG) – należy przez to rozumieć zgodnie z definicją zaproponowaną przez Oslo Manual – nowe rozwiązania w odniesieniu do produktu, procesu, organizacji i marketingu, co najmniej z punktu widzenia podmiotu wprowadzającego te rozwiązania do prowadzonej
- Sektorze badawczo – rozwojowym (B&R)- należy przez to rozumieć instytucje i osoby zajmujące się działaniami na rzecz zwiększenia zasobów wiedzy, jak również znalezienia nowych zastosowań, czego rezultatem są różnego rodzaju innowacyjne przedsięwzięcia.
- JST – należy przez to rozumieć jednostki samorządu terytorialnego
- MŚP – należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa zgodnie z definicją określoną
w Rozporządzeniu Komisji nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r - Umowa najmu – dokument regulujący prawa i obowiązki a także zakres współpracy pomiędzy Właścicielem a Najemcą.
- Protokół przekazania/odbioru – załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- 3 Misja i cele
- Celem PTEWB jest transfer wiedzy i innowacji w zakresie bezpieczeństwa wodnego oraz wzmocnienie powiązań kooperacyjnych między JST, MŚP i B+R działającymi na terenie województwa śląskiego.
- Cel, o którym mowa w ust.1 jest realizowany poprzez:
- Wdrożenie rozwiązań innowacyjnych w zakresie bezpieczeństwa wodnego przy użyciu nowoczesnych laboratoriów badawczych.
- Transfer wiedzy poprzez organizację szkoleń, konferencji oraz kampanii informacyjno-promocyjnej z zakresu bezpieczeństwa wodnego.
- Upowszechnianie wyników prac eksperckich, eksperymentów i nowoczesnych technologii.
- Systematyczna edukacja mieszkańców województwa śląskiego.
- Udostępnianie nowoczesnych powierzchni biurowych, laboratoriów oraz sal szkoleniowo-konferencyjnych śląskim firmom działającym w tzw. branży wodnej.
- Podniesienie świadomości podmiotów zaangażowanych w tematykę bezpieczeństwa wodnego o konieczności współpracy w celu zapewnienia efektywności, jakości
i skuteczności działań w tym zakresie. - Zacieśnienie współpracy między JST, B+R i MŚP przez spotkania warsztatowe, konferencje, upowszechnianie dobrych praktyk oraz poprzez opracowanie specjalistycznych publikacji.
- Podniesienie jakości oferty inwestycyjnej województwa śląskiego.
- Wzrost liczby utworzonych miejsc pracy.
- Stworzenie warunków do kooperacji pomiędzy podmiotami działającymi w tzw. branży wodnej a pozostałymi podmiotami gospodarczymi działającymi w regionie.
- Budowanie powiązań inwestycyjnych i mechanizmów partnerstwa pomiędzy podmiotami działającymi w ramach PTEWB.
- Misją PTEWB jest działanie na rzecz stymulowania innowacyjnej działalności gospodarczej regionu w szczególności w zakresie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo wodne oraz propagowanie postaw proekologicznych poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii jako akceleratora transferu technologii pomiędzy przedsiębiorstwami i B+R włączając w to współpracę z JST.
- 4 Zakres usług
- oferuje usługi w zakresie wsparcia oraz doradztwa dla innowacyjnych działalności gospodarczych:
- Oferta PTEWB w zakresie wsparcia dla IDG obejmuje:
- Najem lokalu biurowego lub technologicznego.
- Zagwarantowanie podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, klimatyzacja).
- Udostępnienie sieci internetowej.
- Dostęp do części wspólnych budynku (korytarze, klatki schodowe, toalety).
- Usługi utrzymania w czystości wynajmowanych lokali, części wspólnych oraz parkingu.
- Utrzymanie sprawności urządzeń i wyposażenia pomieszczeń.
- Parking samochodowy, za dodatkową opłatą.
- Udostępnianie sali konferencyjnej wraz ze sprzętem audiowizualnym
na preferencyjnych warunkach, dla najemców spełniających kryterium MŚP oraz wpisujących się w pełni w tematykę Parku.
- Rezerwacji sali konferencyjnej oraz sali spotkań biznesowych dokonuje się
w systemie rezerwacji telefonicznej lub poczty elektronicznej. - Udostępnianie powierzchni na bannerach reklamowych na zasadach jednolitych dla wszystkich podmiotów zrzeszonych w Parku.
- Udział w spotkaniach biznesowych organizowanych co miesiąc przez PTEWB.
- Usługi PTEWB w zakresie doradztwa IGD obejmuje:
- Badania wody,
- Audyty technologiczne,
- Doradztwo w zakresie bezpieczeństwa wodnego,
- Usługa transferu technologii,
- Szkolenia specjalistyczne.
- Wszelkie koszty oraz opłaty za usługi określone w ust. 1 lit. A i B ujęte zostaną w Cenniku Usług Ekoenergia Silesia S.A., który stanowić będzie integralną część Umów Najmu. Cennik Usług umieszczony będzie także na stronie internetowej parkefektywnosc.pl
- Usługi PTEWB, o których mowa w ust. 1 lit. B będą realizowane na podstawie odrębnych umów z najemcami a także podmiotami zewnętrznymi. Upust cenowy dla usług, o których mowa w ust. 1 lit. A , uwzględniony w cenniku usług, o którym mowa w ust. 2, obejmuje wyłącznie najemców
- 5 Rada Naukowa PTEWB
- Powołanie Rady Naukowej PTEWB ma na celu maksymalne wykorzystanie potencjału PTEWB.
- Celem Rady Naukowej jest rozwój, rozbudowa i wsparcie merytoryczne PTEWB,
a w szczególności:- czuwanie nad realizacją celów naukowo-badawczych Parku;
- opiniowanie planów tematycznych i prac rozwojowych realizowanych na terenie Parku;
- opiniowanie regulaminu organizacyjnego Parku;
- opiniowanie działań dotyczących współpracy Spółki EkoEnergia Silesia S.A.
z podmiotami gospodarczymi na terenie Parku; - inicjowanie kierunków rozwoju Parku;
- inicjowanie działań o charakterze promocyjnym i popularyzatorskim;
- inicjowanie działań o charakterze edukacyjnym;
- opiniowanie strategicznych rozwiązań technicznych i organizacyjnych związanych
z działalnością Parku.
- Rada Naukowa PTEWB składa się z 7 członków, wyłonionych przez Zarząd Ekoenergia w drodze naboru kandydatów.
- W skład Rady Naukowej wchodzą pracownicy jednostek naukowo badawczych województwa śląskiego, specjalizujących się w dziedzinach z zakresu nauk wodnych, prawa wodnego oraz innych specjalizacji z tego obszaru oraz obszarów wchodzących w zakres działalności PTEWB.
- Rada Naukowa PTEWB została powołana Uchwałą Zarządu nr 29/II/2015 z dnia 17.09.2015 roku, w celu zapewnienia udziału środowiska gospodarczego oraz przedstawicieli wyższych uczelni w działaniach na rzecz wspierania przedsiębiorczości, innowacji i transferu technologii
o znaczeniu co najmniej regionalnym.
- Rada Naukowa PTEWB jest organem o charakterze opiniodawczo-doradczym
i wnioskodawczym. - Posiedzenie Rady zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Spółki Ekoenergia Silesia S.A.
- Spotkania Rady Naukowej PTEWB odbywają się w siedzibie PTEWB raz na kwartał nie mniej niż 4 razy w roku kalendarzowym.
- 6 Zasady naboru firm do PTEWB
- Podmioty ubiegające się o przyjęcie do PTEWB muszą kumulatywnie spełniać następujące warunki::
- Należeć do sektora MŚP lub JST.
- Działać w branży bezpieczeństwa wodnego lub oferować i realizować działania związane z wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa wodnego.
- Nabór przeprowadza Zarządca. Szczegółowe warunki naboru podmiotów do PPTEE wraz ze wszystkimi innymi wymaganymi dokumentami zostaną zamieszczone na stronie Zarządcy.
- Podmioty z sektora MŚP lub JST będą przyjmowane do PTEWB mając na uwadze tylko
i wyłącznie firmę faktycznie prowadzoną działalność. - Podmioty inne niż MŚP mogą zostać Najemcami pod warunkiem deklaracji współpracy
z innymi podmiotami z sektora MŚP, których działalność wchodzi w zakres działalności PTEWB . - Do PTEWB przyjmowane są Podmioty, z którymi podpisana została Umowa najmu lokali użytkowych.
- Podmiot określony w ust. 1 ubiegający się o przyjęcie do PTEWB wypełnia wniosek aplikacyjny (Załącznik nr 1 do Regulaminu)
Istnieje możliwość zastosowania preferencyjnych warunków czynszowych dla Najemców spełniających kryterium MŚP oraz wpisujących się w pełni w tematykę PTEWB, i którzy będą przyczyniać się do realizacji założonego celu PTEWB, o którym mowa w §3.
- W PTEWB obowiązują ceny na wszystkie usługi, zgodne z cennikiem usług w Spółce Ekoenergia Silesia S.A., który umieszczony jest na stronie internetowej parkwoda.pl
- 7 Zasady przebywania i korzystania z infrastruktury PTEWB
- odbiór lokali użytkowych, ich wyposażenia, sprzętu informatycznego, karty parkingowej, klucza dostępu do lokalu oraz innych określonych w Umowie najmu przedmiotów odbywa się za pomocą Protokołu przekazania/odbioru, po wcześniejszym wpłaceniu kaucji najmu.
- Kaucja najmu wynosi dwukrotność miesięcznego czynszu najmu oraz innych opłat eksploatacyjnych lub innych opłat przewidzianych Umowie najmu oraz Cennikiem Usług.
- Z parkingu samochodowego mogą korzystać nNajemcy dysponujący kartą parkingową,
- Najemca ma prawo przebywania w swoim lokalu i miejscach ogólnie dostępnych,
- Zabronione jest nieuprawnione, samodzielne przebywanie w innych lokalach bez zgody
i wiedzy Najemcy tego lokalu. - Najemca jest zobowiązany do zachowania czystości i porządku w lokalach oddanych do użytkowania oraz w pomieszczeniach ogólnie dostępnych.
- 8 Zasady opuszczania PTEWB
- Okres przebywania w PTEWB jest określony w umowie najmu lokali użytkowych.
- Rozwiązanie u Umowy najmu lokali użytkowych przed upływem terminu zapisanego
w Umowie najmu jest możliwe za 3-miesięcznym wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron. - Opuszczenie PTEWB wymaga złożenia Protokołu przekazania/odbioru Złożenie Protokołu wiąże się z obowiązkiem rozliczenia wszelkich wyszczególnionych w treści Protokołu usług. Rozliczenie wymaga pisemnego potwierdzenia przez osoby wymienione w Protokole.
- Opuszczenie PTEWB w terminie umownym lub za wypowiedzeniem umowy wymaga spełnienia warunków umowy, a w szczególności zwrotu udostępnionych lokali
i wyposażenia w stanie technicznym, odpowiadającym stwierdzonym w Protokole przekazania/odbioru z uwzględnieniem normalnego zużycia. W przypadku stwierdzenia stanu pomieszczenia gorszego niż wynikający normalnego zużycia, najemca może zostać zobowiązany do naprawienia szkód poprzez przywrócenie do stanu poprzedniego lub zapłatę odszkodowania - Po rozwiązaniu umowy najemca obowiązany jest do opuszczenia i wydania przedmiotu najmu w terminie wskazanym przez PTEWB.
- Zwrot kaucji najmu nastąpi niezwłocznie po przedstawieniu kompletnie wypełnionego Protokołu przekazania/odbioru oraz rozliczeniu zobowiązań finansowych wobec PTEWB.
- 9 Prawa i obowiązki najemcy
- Najemca ma prawo do korzystania z urządzeń, wyposażenia i infrastruktury towarzyszącej Parku w najmowanych lokalach użytkowych zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Najemca ma prawo do korzystania z pomieszczeń wspólnych PTEWB, udostępnionych
do użytkowania przez wszystkich Najemców oraz innych uczestników PPTEE na równych prawach i zgodnie z ich przeznaczeniem. - Najemca ma prawo do korzystania z dróg dojazdowych i miejsc parkingowych w PTEWB, udostępnionych do użytkowania przez wszystkich uczestników Parku na równych prawach
i zgodnie z ich przeznaczeniem. - Najemca uzyskuje dostęp do najmowanych pomieszczeń w Parku przez całą dobę
na zasadach określonych Umowie najmu. - Najemca przyjęty do PTEWB deklaruje gotowość do wzajemnej wymiany informacji
i doświadczeń oraz współpracy. - Najemca ma prawo do powoływania się na przynależność do PTEWB, jednak nie ma prawa zaciągać żadnych zobowiązań w jego imieniu.
- Wszelkie informacje dotyczące podmiotów, będące w posiadaniu pracowników Zarządcy są objęte tajemnicą handlową.
- Każdy Najemca ma obowiązek wytworzenia nowej usługi lub produktu, związanego tematycznie z działalnością PTEWB, o której mowa w §3. Jeżeli działalność Najemcy wpisuje się bezpośrednio w działania PTEWB obowiązek wytworzenia produktu może zostać uchylony.
- Najemca zobowiązany jest do przestrzegania na terenie PTEWB Regulaminu, zasad BHP oraz przepisów przeciwpożarowej, a w szczególności do dbałości o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych Najemców.
- Najemca zobowiązany jest do utrzymywania w czystości powierzchni wspólnych, pomieszczeń socjalnych i wykorzystywanych sal spotkań biznesowych, konferencyjnych
i szkoleniowych. - Czynności wykonywane przez Najemcę nie mogą negatywnie wpływać na komfort pracy pozostałych Najemców.
- W przypadku odpadów, których przetrzymywanie regulowane jest szczegółowymi przepisami, Najemca samodzielnie i na własny koszt zajmuje się ich składowaniem oraz usuwaniem.
- Najemca nie może, bez uprzedniej zgody, wnosić dodatkowego wyposażenia do wynajmowanego pomieszczenia, jeśli wyposażenie to może mieć negatywny wpływ na pracę innych najemców, bądź na bezpieczeństwo budynku.
- Wszelkie trwałe zmiany w aranżacji lub wyposażeniu wynajmowanego pomieszczenia wymagają pisemnej zgody Zarządcy.
- Najemca zobowiązany jest do udzielania informacji uprawnionemu pracownikowi PTEWB
o prowadzonej działalności gospodarczej w wymaganej formie i zakresie.
- 10 Prawa i obowiązki Zarządcy
- Na pisemny wniosek Najemcy, zawierający stosowne uzasadnienie, Zarządca może wyrazić zgodę na zwiększenie lub zmniejszenie wynajmowanej powierzchni, w zależności od dostępności powierzchni w PTEWB.
- PTEWB ma prawo do wykorzystywania informacji o Najemcach w swoich materiałach informacyjnych oraz prezentacyjnych, przy czym nie dotyczy to informacji objętych tajemnicą handlową.
- Umowa może zostać rozwiązana przez PTEWB w trybie natychmiastowym, bez zachowania terminów wypowiedzenia i bez dodatkowych wezwań kierowanych do Najemcy,
w przypadku:- rażącego naruszenia przez Najemcę postanowień Regulaminu,
- działania Najemcy w sprzeczności z prawem,
- stwierdzenia negatywnego wpływu Najemcy na wizerunek PTEWB,
- podania nieprawdziwych danych lub przekazania sfałszowanych dokumentów
na etapie naboru do PTEWB, - zalegania w płatnościach w wysokości przekraczającej czynsz najmu za dwa okresy płatności.
- podania nieprawdziwych danych lub przekazania sfałszowanych dokumentów
- Najemcy mają prawo do korzystania na zasadzie pierwszeństwa, ze szkoleń, doradztwa
i udziału w imprezach i wystawach organizowanych przez PTEWB. - Zarządca ma obowiązek poinformowania Najemcy o organizowanych przez PTEWB szkoleniach i spotkaniach.
- 11 Uwagi końcowe
- W sprawach nieuregulowanych Regulaminem mają zastosowanie przepisy powszechnie obowiązujące.
- Każdorazowa zmiana postanowień Regulaminu wymaga Uchwały Zarządu Ekoenergia Silesia S.A.
- W przypadku rozbieżności pomiędzy Regulaminem a Umową najmu, pierwszeństwo
ma Umowa najmu. - Najemcy zostaną poinformowani o zmianach postanowień Regulaminu drogą elektroniczną.
- Jeżeli Najemca nie akceptuje zmian wprowadzonych w Regulaminie może rozwiązać Umowę najmu z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
- W przypadku wystąpienia kolizji lub rozbieżności pomiędzy Regulaminem
a umową zawartą z klientem PTEWB, pierwszeństwo mają zapisy umowy. - Wszelkie informacje poufne dotyczące podmiotów ulokowanych w PTEWB będące
w posiadaniu Zarządcy objęte tajemnicą handlową. - Zarządca zastrzega, że Regulamin nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem przyjęcia uchwały. Zmiany Regulaminu będą ogłaszane na stronie internetowej Zarządzającego, a informacja o zmianach będzie przekazywana do podmiotów ulokowanych w PTEWB.



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl