Urban Honey z Żeliwnej 38

Z cyklu… Dzielne pszczoły z Żeliwnej 38 🐝🐝🐝🐝
#UrbanHoney #śląskiepozytywnaenergia

Kilka słów od eksperta p. Łukasza z Pszczelarium, który dba o nasze pasieki:

🐝Maj i czerwiec to miesiące wytężonej pracy w pasiece. Pszczoły intensywnie się rozwijają, jednocześnie dążąc do podziału rodziny, tj. wyrojenia się.

🐝Po odbudowie stanu populacji i wymianie starych pszczół zimowych na nowe pokolenie (marzec-kwiecień) w ulu zostają już praktycznie same młode pszczoły. Pokolenie zimowe wymiera, a nowe pszczoły są pełne energii do pracy. Pomaga w tym natura dzięki największej ilości roślin kwitnących w ciągu całego roku. W tym czasie pojawia się praktycznie jednocześnie kilka tzw pożytków – wierzba, rzepak, mniszek lekarski, sady, akacja, koniczyna, chabry oraz inne kwiaty dające nektar najpopularniejszych miodów – wielokwiatowych.

Pasieki na Żeliwnej 38 w Katowicach [fot. Łukasz Przybył- Pszczelarium]

🐝W ciągu tych najintensywniejszych dwóch miesięcy pszczelarze mają ręce pełne roboty. W ulach należy wymienić jak największą ilość starych ramek z plastrami pszczelimi na nowe. Świeże ramki posiadają płaski arkusz wosku (tzw węza pszczela), na którym pszczoły wybudują nowe plastry z czystego wosku. Stare plastry po zapełnieniu miodem zostają usunięte z uli i przetopione na świeczki.

🐝Rodziny chcące się wyroić należy podzielić na mniejsze przez wykonanie tzw pakietów pszczelich. Jednocześnie podaje się młode tegoroczne matki pszczele. Matki takie hoduje się samodzielnie lub kupuje u renomowanych hodowców matek pszczelich, którzy prowadzą nadzorowane linie hodowlane.

Pasieki na Żeliwnej 38 w Katowicach [fot. Łukasz Przybył- Pszczelarium]

🐝Po przekwitnięciu akacji (robinii akacjowej) w ulach najczęściej pojawia się spora ilość świeżego miodu. Nie można jednak zebrać go zbyt szybko. Czekamy na odparowanie przez pszczoły nadmiaru wody i wyjmujemy z ula dopiero w momencie, gdy ramki z miodem zostają pokryte świeżym białym woskiem (tzw „zasklepem”).

Pasieki na Żeliwnej 38 w Katowicach [fot. Łukasz Przybył- Pszczelarium]

🐝Ten rok był dla naszej pasieki dość „wyjątkowy”. Pszczoły były bardzo silne jeszcze przed zakwitnięciem akacji. Dzięki temu pierwszy miód jaki zbierzemy będzie zawierał nietypową mieszankę nektarów z wierzby, śliwy, mniszka lekarskiego, tarniny, głogu, sadów oraz akacji.