Układ training storms w Goczałkowicach-Zdroju

  • by

Wczoraj w Goczałkowicach-Zdroju nasz radar zaobserwował układ training storms. Jest to układ w którym tworzą i przemieszczają się burze. Polega on na tworzeniu się nowych komórek burzowych jedna za drugą i przemieszczaniu się ich w tym samym kierunku. Podczas występowania takiej sytuacji, burze z intensywnymi opadami deszczu przemieszczają się jedna za drugą, ciągle nad tym samym obszarem, powodując narastanie sumy opadu do ekstremalnych wartości.
W przypadku wczorajszego incydentu w Goczałkowicach-Zdroju, opady trwały blisko 6,5 godziny tworząc w tym czasie sumę opadu o wysokości 153,5 mm. W czasie występowania najbardziej intensywnych opadów, w ciągu godziny spadło 57 mm. Dla porównania, suma opadu w ciągu całego maja powinna w tej części Polski wynieść ok. 80 mm.
Tak duże opady spowodowały wystąpienie licznych podtopień na terenie powiatu pszczyńskiego, bielskiego i oświęcimskiego:

http://wiadomosci.pless.pl/52871-wideo-zdjecia-burzowa-niedziela-intensywne-opady-i-podtopienia-goczalkowice-pszczyna

Na podstawie danych radarowych wiadomo, że obszar największych opadów obejmował bardzo wąski pas o szerokości zaledwie kilku kilometrów. Podczas gdy w Goczałkowicach-Zdroju suma opadu przekroczyła 150 mm, posterunek opadowy w Pszczynie w ciągu ponad 6 najbardziej deszczowych godzin zanotował opad w wysokości jedynie ok. 70 mm.