Smart Kooperacja już w poniedziałek w Parku Woda

  • by

Smart Kooperacja to konferencja, której zadaniem jest łączenie świata nauki i przemysłu. Głównym celem jest pobudzenie w Polsce działań innowacyjnych i przełamanie bariery, która istnieje między umowną pracownią projektanta a działającą na rynku fabryką.

Tym samym konferencja ma prezentować innowacyjne myśli Polskich naukowców i udane wdrożenia w przemyśle. W Polsce większość projektów naukowych kończy żywot na półkach bibliotecznych, podczas gdy powinna być wdrażana w szeroko rozumianym przemyśle, powiększając potencjał rozwojowy naszej gospodarki.

W tej edycji konferencji tematem przewodnim są:
1. Nowoczesne materiały w tanim budownictwie mieszkalnym, wpisujące się w program Polskiego Domu Drewnianego.
2. Innowacyjne sposoby oczyszczania wody oraz odpadów poprocesowych przy użycia reaktora elektromagnetycznego.

W pierwszym temacie przedstawione zostały możliwości zastąpienia płyt drewnianych nowymi materiałami pozyskiwanymi z odpadów poprocesowych. Dom w takiej konstrukcji jest równie tani i szybki w budowie, nie ustępując parametrami technicznymi (i termicznymi) konstrukcjom dotychczas znanym, a jednocześnie nowe materiały są odporniejsze i żywotniejsze od płyt drewnianych.

Drugi temat to odpowiedź na problemy z gospodarką wodną i odpadami powstałymi po różnych procesach produkcyjnych (np. w hutach). Prezentowany projekt reaktora potrafi uzdatnić wodę lub odzyskać do powtórnego (bezpiecznego użytku) inne materiały poprocesowe, eliminując trudne zanieczyszczenia, pozyskując jednocześnie np. pierwiastki ziem rzadkich.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Aktywnego Społeczeństwa Nasza Rodzina we współpracy z Parkiem Technologicznym Ekoenergia Silesia.